JAK A KDY NA NOČNÍK
Své dítě znáte nejlépe jedině vy sami. Učit ho na nočník v době, kdy z toho ještě nemá rozum a neumí ani chodit, je zkrátka nesmysl.
Do 1 roku není vhodné učit dítě na nočník, protože:
- nervová soustava není dostatečně zralá (dítě to nechápe a nerozumí tomu)
- dítě není schopno ovládat uvědoměle svěrač a vnímat podněty
Pokud dítě nenosí plenu již v 1 roce - jedná se spíše o reflexní vyprazdňování, nikoliv o uvědomělé vnímání potřeby, nebo:
- je odkázáno na vysazování v pravidelných intervalech
- má vypěstovaný reflex, který je silný a spolehlivý
Ideální je učit dítě kolem 18 - 21 měsíce.
Proces pochopení vyprazdňování se dělí na 3 fáze:
- dítě nám oznamuje, že se právě pomočilo (netrestejte jej za oznámení - dítě si uvědomuje pocit mokra - lze urychlit použitím látkových plen)
- dítě volá, že právě močí (netrestejte jinak fázi zastavíte, proces můžete urychlit pokud jej ponecháte v nahotě)
- uvědomuje si, že bude močit a oznamuje nám to (proces uvědomění si je ztížen, pokud má dítě zábavu, při hře, nové činnosti v novém prostředí apod. - zpočátku mu to tolerujte)
Dítě se dokáže naučit chodit na nočník ze dne na den mezi 21 - 27 měsícem.
Ovšem letmé seznámení s nočníkem ještě neznamená, že můžete zcela odložit pleny. Rozhodně je používejte na noc, a to i v případě, že přes den už si dítě zvyklo hlásit, že chce - „e-e“, na „hrnánek“ nebo „lulat“. Plenky používejte i přes den - pro případ nehody.
I když už dítě plenky přes den téměř nepotřebuje, připravte se, že někdy se zkrátka stane, že se počůrá do kalhotek, ačkoliv jste si mysleli, že už zcela automaticky hlásí potřebu. V takovém případě dítko rozhodně netrestejte - budete ho zbytečně stresovat.
Rodič by neměl podléhat tlaku okolí, ale sám vycítit, kdy je vhodná doba na naučení.
Několik rad jak postupovat s učením
Začněte pomalu. Nejprve dítěti nočník ukažte a vysvětlete mu, jak se používá, např. s pomocí medvídka nebo panenky. Počkejte na dobu, kdy chodí vaše dítě kakat a posaďte ho na nočník. Pamatujte na to, že „úspěch“ se hned nedostaví, musíte chvilku vydržet. Jakmile se dítěti podaří do nočníku „něco udělat“, nezapomeňte ho pochválit. Bude ho to motivovat.
- Nechte nočník dítěti na očích a všímejte si, jestli o něj bude jevit zájem. Pokud ano, bude učení jednodušší.
- Volte takové oblečení, které bude moci dítě snadno a rychle sundat až bude pospíchat na nočníček. Nejlepší jsou tepláky nebo kalhoty s volnější gumou.
- Během léta nechte batole běhat doma nebo na zahrádce nahé. Když se dítě počůrá, hned si uvědomí, co se stalo.
- Nestresujte dítě trestáním nebo nadáváním za drobné „nehody“. Snažte se ho spíše chválit a celkově k celému učení přistupovat spíše pozitivně.
- Nejlepší způsob je „škola hrou“. Hlavně malé chlapečky to velmi baví. Na dně nočníku udělejte jakoby terčík, do kterého se mohou kluci „trefit“.
- Ze začátku musíte na potřebu dítěte myslet vy a pravidelně mu ji chodit připomínat. Malé děti bývají tak zabrané do hry, že zapomenou, že potřebují čůrat.
- Pokud se dítě při učení vzteká nebo nočník urputně odmítá, nenaléhejte na něj. Nic dobrého by to nepřineslo. Možná jen nepřišel ještě jeho čas, u některých dětí má učení zkrátka několik fází.
- Nebuďte zklamaní, pokud dojde ke kroku zpět. Může se to stát hlavně, když se v rodině stane nějaká významná událost, např. narození dítěte, hádky nebo rozvod rodičů.
- Netrapte se, pokud nejde učení tak, jak jste si představovali. Nakonec se naučí na nočník a později na záchod chodit každé dítě. Dříve, nebo později...
PŘEJEME MNOHO ZDARU!